|
Полезно |
ИЗБЕЛВАНЕ НА ЗЪБИ - Mozhgan Bizhang, Charite-Univeritatsmed, Berlin.
Стремежът към no-светли, а по-възможност и към най-бели зъби принуждава индустрията до разработва все по-нови избелващи продукти и системи. За да можем в действителност да отстраним зъбните оцветявания или да постигнем избелващ ефект, трябва преди това внимателно да изясним причините за тези оцветявания. Наред с общата анамнеза и регистрация на зъбния статус от зъболекар е необходимо след тоба професионално зъбно почистване.
Методите при избелване на витални и ко-ренолекувани зъби са различни. При девита-лизираните зъби подходът е отвътре -навън, а при виталните - отвън - навътре. При зъби с кореново лечение се прилага натриев перборат с вода или натриев перборат с 3% водороден пероксид. В литературата се среща и информация за избелване на девита-лизирани зъби с апликации от карбамидпероксид.
Като средство за избелване на витални зъби се прилага водороден пероксид, съответно-карбамидпероксид. Избелването НЕ се предхожда с анестезия, за да може да се установи от пациента евентуална поява на повишена чувствителност. В такива случаи е задължително веднага да прекъснем процедурата.
Генерални контраиндикации при избелване на витални зъби са:
- дефекти на твърдите зъбни структури;
- зъби на подрастващи ;
- зъби с повищена чувствителност;
- много висока степен на оцветяване;
- незадоволителна устна хигиена на пациента;
- оцветявания от амалгама;
- зъби с обтурации, заемащи големи повърхности;
- зъби с изявени пукнатини по емайла;
- млечни зъби;
- по време на бременност и кърмене;
- при прилагане на неподвижни ортодонтски апарати.
Според начина на прилагане на избелващата система се различават следните подходи:
- на зъболекарския стол;
- на стола на помощника на зъболекаря;
- в дома на пациента
Съпътстващи въздействия
Най-важните съпътстващи избелващата терпия въздействия са появата на повишена чувствителност, т.е. хиперсенсиби-литет и гингивална иритация. Като главна причина за появата на повишена чувствителност се посочва проникването на водородния пероксид в пулпния кавум. Това може да доведе до промяна на ензимите на пулпна-та тъкан, поради което като резултат се получава изява на провокиран пулпит.
В литературата се описват случаи на гингивални иритации възникнали 6 процеса на избелване, които след кратко време спират. След края на всяко избелване зъбите трябва интензивно да се флуорират. Налага се реминерализация на възможно инициирана
деминерализация в твърдите зъбни структури.
Успехът на избелващата терапия от една страна е пряко зависим от причината за оцветяването, от друга страна зависи от правилно подбрания метод на избелване и неговото коректно прилагане, и разбира се от навиците за поддържане на устна хигиена от пациента.
При правилно използване на избелване с карбамитпероксид и водороден пероксид не се отбелязват клинично Видими увреждания по твърдите зъбни субстанции или по устната лигавица.
Избелващият ефект може да се поддържа по продължително време при перфектна хигиена в домашни условия, съчетана с регулярно професионално почистване на зъбите, при което по гладките чисти зъби не се допускат Външни оцветяващи фактори. Стабилността на избелващия ефект пряко зависи както от устаната хигиена, така и от въздействието на оцветяващи агенти като кафе, цигари, чай и червено вино.
Евтини средства от така наречената „ширпотреба" или „ОТС- npogyктu"(Over the Counter - лекарства без рецепта), които всеки може да си купи и прилага, заемат все по големи позиции. Избелването категорично принадлежи на компетентна зъболекарска интервенция, защото само специалист може да постави правилна диагноза и да проведе последващите необходими действия (отстраняване на кариеси, кореново лечение, при необходимост подмяна на обтурации и т.н.). Тези избелващи продукти, ако не се прилагат посредством съответната компетентна намеса от зъболекар и спазване на изискванията на фирмата производител от клинична гледна точка са изключително неприемливи.
За написването на статията са използвани материали от DentalTribune
« Назад
|